Jak stworzyć skuteczne filmy reklamowe – Kompletny poradnik dla przedsiębiorców zamawiających spoty reklamowe w studiu filmowym

filmy reklamowe baner

Filmy reklamowe są obecnie najpopularniejszą formą promocji firm i produktów. Spoty reklamowe mają dużą skuteczność, a to z punktu widzenia przedsiębiorcy jest najważniejsze. Na popularność filmów reklamowych wpływa dodatkowo możliwość ich szybkiej i niskobudżetowej masowej dystrybucji w Internecie lub w mediach In-stream. To wszystko sprawia, że z dobrodziejstw reklamy filmowej mogą korzystać nawet najmniejsze firmy, dysponujące ograniczonym budżetem. Mały budżet, nie przekreśla szans przedsiębiorcy na stworzenie skutecznej reklamy. W reklamie najważniejsze jest wyczucie rynku i dobry pomysł. Warto jednak pamiętać, że skuteczność reklamy filmowej zależy od wielu złożonych czynników, które wymagają wiedzy i profesjonalnej realizacji. Historia nie zna wielu przypadków, w których amatorskie produkcje filmowe odniosłyby spektakularne sukcesy na rynku reklamowym. Zanim zadzwonisz do studia filmowego, aby zlecić wykonanie filmów reklamowych, warto zdobyć trochę wiedzy. Nie musisz być ekspertem w dziedzinie produkcji filmowej, ale poniższy poradnik pozwoli Ci na swobodną rozmowę z profesjonalistami podczas składania zamówienia oraz w trakcie briefingu. Dzięki temu poradnikowi unikniesz błędów i zrozumiesz na jakie elementy warto zwrócić uwagę wybierając studio filmowe, którem zlecisz produkcję reklamy filmowej.

Wybór studia filmowego

Tworzenie skutecznych filmów reklamowych to proces precyzyjnego planowania wymagającego wiedzy z wielu dziedzin. Zanim powstanie film reklamowy, musisz przejść przez etap preprodukcji filmowej, na który składa się między innymi profesjonalny briefing, badanie rynku, treatment i realizacja scenariusz filmu reklamowego. Szczegółowe omówienie tych elementów znajdziesz w dalszej części tego poradnika. Jak łatwo się domyśleć już sama preprodukcja filmowa to zadania dla kreatywnego zespołu specjalistów. Z tego powodu zlecając wykonanie filmu reklamowego rozsądnie jest omijać oferty firm jednoosobowych, freelancerów oraz specjalistów od filmowania wesel. To po prostu nie może się udać. Profesjonalistów poznasz po systemie pracy, który omówimy w tym poradniku oraz po kompleksowej ofercie zawierającej wszystkie elementy produkcji filmowej. Włącznie z pomocą w dystrybucji oraz przy emisji filmu reklamowego w różnych mediach. Każda produkcja filmu reklamowego jest ograniczona budżetem. Budżet z kolei ogranicza możliwość wyboru studia filmowego. Topowe studia filmowe są relatywnie drogie i skupiają się na obsłudze banków, operatorów sieci komórkowych, kompanii piwowarskich oraz firm farmaceutycznych. Jeśli Twój budżet jest niewielki i mieści się w przedziale od 10 tyś do 100 tyś złotych to warto poszukać studia filmowego średniej wielkości, posiadającego duże doświadczeniem i dobre opinie klientów. Warto też zwrócić uwagę na wyniki oglądalności reklam zrealizowanych przez przyszłych wykonawców Twojego filmu reklamowego. Studio filmowe powinno posiadać też, odpowiednie do Twojego projektu, możliwości techniczne takie jak na przykład możliwość łączenia filmu tradycyjnego z animacją 3D, wirtualne studio, Greenbox itp. Wszystko zależy od scenariusza filmu reklamowego.

Studio filmowe – Formedia

Profesjonalne filmy reklamowe dla Firm. Ponad 20 lat doświadczenia. Kompleksowa obsługa sklepów internetowych.

Ile kosztują filmy reklamowe?

Pytając o cenę filmów reklamowych, przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że producent filmowy, nie jest w stanie przygotować wyceny projektu bez zatwierdzonego scenariusza, który w przypadku filmu reklamowego jest najważniejszym elementem całej produkcji. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że włączanie kamery filmowej bez dobrego scenariusza to gwarancja straty Twoich pieniędzy oraz czasu. Jeśli chcesz wiedzieć ile będzie kosztował Twój film reklamowy, ale jeszcze nie masz scenariusza to bardzo dobrym pomysłem jest ustalenie maksymalnego budżetu filmu. Profesjonalne studio filmowe mając określony budżet zaproponuje efektywne rozwiązania dopasowane do Twoich możliwości finansowych. Określenie maksymalnego budżetu znacznie przyspieszy proces tworzenia treatmentu i scenariusza. Profesjonalne studio filmowe powinno zgodzić się przyjąć zlecenie stworzenia samego scenariusza bez podpisywania umowy na jego realizację. Umowa na realizację filmu według scenariusza może stanowić odrębny dokument, dlatego warto zapytać o taką możliwość. Rozdzielenie umów na scenariusz i realizację filmu reklamowego sprawia, że masz pełna kontrolę. Jeśli scenariusze zaproponowane przez wybrane studio filmowe nie przypadną Ci do gustu, będziesz mógł łatwo zmienić wykonawcę bez narażania się na duże koszty.

Ważne!!! – Jak rozpoznać studio filmowe, któremu zależy na szybkim zysku, a nie na sukcesie Twojej reklamy? To bardzo proste. Nasze podejrzenia powinni wzbudzić filmowcy, którzy podają wycenę filmu nie widząc scenariusza, lub pomijają proces planowania, który w przypadku filmów reklamowych jest najważniejszy. Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze elementy od, których bezpośrednio zależy czy Twoje filmy reklamowe mają szansę na sukces:

  • precyzyjny briefing,
  • szczegółowe planowanie na etapie preprodukcji,
  • treatment i scenariusz.

Jeśli studio filmowe, które jest producentem Twoich filmów reklamowych, pomija którykolwiek z tych etapów produkcji lub traktuje go bardzo skrótowo to lepiej od razu poszukaj innego wykonawcy.

Studio filmowe – Formedia

Profesjonalne filmy reklamowe dla Firm. Ponad 20 lat doświadczenia. Kompleksowa obsługa sklepów internetowych.

Jak określa się budżet filmu reklamowego?

Budżety filmów reklamowych zależą od wielu czynników i mogą bardzo się różnić, w zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań grup odbiorców reklamy. Określenie budżetu rozpoczyna się od ustalenia kosztów produkcji, czyli kosztów związanych z zatrudnieniem personelu, wynajmem sprzętu, zakupem materiałów, opłacaniem lokacji, opłacaniem aktorów i innych kosztów związanych z produkcją filmu według scenariusza. Następnie do kosztów produkcji dodaje się koszty związane z postprodukcją, w tym koszty edycji, korekty kolorów, dźwięku oraz innych kosztów związanych z produkcją filmową. Warto zwrócić uwagę na to, że koszty filmów reklamowych mogą znacznie się różnić w zależności od kraju, regionu, czy miasta, w którym jest realizowany film. Jeśli scenariusz filmu zakłada wiele scen w wynajętych lokalizacjach, można rozważyć przeniesienie produkcji filmowej do miejsca gdzie koszty wynajmu lokacji będą niższe. Doświadczone studio filmowe powinno zaproponować takie rozwiązania, które dadzą maksimum efektywności reklamy przy minimalnych kosztach.

Jakie czynniki wpływają na budżet filmu reklamowego?

Na budżet filmu reklamowego wpływa wiele czynników. Poziom skomplikowania scenariusza jest najważniejszym z nich. Poniżej znajdziesz spis kilku ważnych czynników, które wpływają na koszt produkcji filmu reklamowego:

  1. Czas trwania filmu reklamowego: Im dłuższy film, tym więcej pracy i zasobów jest potrzebnych do jego produkcji i postprodukcji. Na Twoją korzyść przemawia fakt, że krótkie formy filmowe są bardzo skuteczne w osiąganiu celów biznesowych.
  2. Liczba dni zdjęciowych: Im więcej dni zdjęciowych, tym większe koszty związane z wynajmem sprzętu i lokacji, wynagrodzeniem personelu itp.
  3. Skomplikowanie scenografii: Jeśli film reklamowy wymaga skomplikowanej scenografii, np. rekwizytów, efektów specjalnych czy animacji, to koszty produkcji będą oczywiście wyższe. Generalnie obowiązuje prosta zasada, aby w filmie reklamowym umieszczać tylko elementy niezbędne do przekazania kluczowych informacji i wartości. Film reklamowy powinien być maksymalnie skondensowany. Jeśli nie ma mocnego uzasadnienia dla efektów specjalnych lub widowiskowych scenografii to nie ma sensu obciążać nimi budżetu.
  4. Liczba aktorów i ich doświadczenie: Wynagrodzenie aktorów zależy od ich doświadczenia, popularności oraz czasu, który poświęcają na realizację filmu reklamowego. Studio filmowe zapewnia szeroki wybór statystów, modelek oraz pośredniczy w kontaktach z doświadczonymi aktorami lub celebrytami.
  5. Zespół produkcyjny: Do produkcji filmu reklamowego potrzebni są specjaliści z różnych dziedzin, np. reżyser, operator kamery, montażysta, specjalista ds. dźwięku, kierownik produkcji, itp. Im bardziej doświadczony i złożony zespół, tym wyższe koszty produkcji.
  6. Lokacja: Koszty związane z wynajmem lokacji zależą od jej popularności i atrakcyjności. Na Twoje szczęście istnieje wiele atrakcyjnych lokacji, w których można nagrywać filmy promocyjne bez dodatkowych pozwoleń.
  7. Wymagania techniczne: Jeśli film reklamowy wymaga skomplikowanych efektów specjalnych, postprodukcji czy korekty kolorów, to koszty będą wyższe. Studio filmowe najczęściej oferuje szerokie spektrum możliwości realizacyjnych. Jazdy kamerowe, steadicamy, zdjęcia lotnicze, wirtualne studia nagraniowe typu greenbox, FX itp. Do produkcji Twojego filmu powinny zostać użyte tylko te techniki, które są absolutnie niezbędne do osiągnięcia celu filmu reklamowego.
  8. Grupa docelowa filmu reklamowego: Koszt produkcji filmu reklamowego zależy również od grupy docelowej, do której jest on skierowany. Reklamy kierowane do bardziej wymagającej grupy odbiorców, np. osób z wyższym wykształceniem, mogą wymagać wyższych nakładów finansowych. Duże znaczenie ma również wielkość grupy docelowej. Precyzyjne targetowanie reklamy w trakcie emisji jest zwykle dodatkowo płatne.

Studio filmowe – Formedia

Profesjonalne filmy reklamowe dla Firm. Ponad 20 lat doświadczenia. Kompleksowa obsługa sklepów internetowych.

Filmy reklamowe – od czego zacząć?

Wiesz już, że produkcja filmowa zaczyna się od dobrego scenariusza. Jednak zanim on powstanie trzeba postawić szereg ważnych pytań. Zacznijmy od spraw kluczowych, wszystkie filmy reklamowe mają jakiś nadrzędny cel biznesowy. Prawidłowe określenie tego celu jest punktem wyjścia do dalszego planowania. Zacznijmy od tego czym są filmy reklamowe:

Definicja filmu reklamowego

Film reklamowy to krótki film promocyjny, który ma na celu przekazanie informacji o produkcie, usłudze lub marce w sposób przyciągający uwagę i zachęcający do zakupu. Reklama filmowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów dotarcia do klienta, ponieważ pozwala na przekazanie treści w sposób interaktywny, angażujący zmysły widza, a jednocześnie pozwalający na łatwe przyswojenie przekazu. W filmach reklamowych wykorzystuje się różne techniki, m.in. animację, efekty specjalne, aktorów, muzykę oraz slogan, który zapada w pamięć. Celem filmów reklamowych jest przede wszystkim budowanie wizerunku marki, zwiększenie sprzedaży produktów oraz przyciągnięcie nowych klientów.

Cel filmu reklamowego

Głównym celem filmu reklamowego jest przekonanie potencjalnych klientów do zakupu danego produktu lub skorzystania z danej usługi. Film reklamowy ma za zadanie zaprezentować produkt w sposób atrakcyjny, unikalny i wyróżniający go na tle konkurencji.

Dodatkowo, filmy reklamowe mają za zadanie budować wizerunek marki, zwiększać jej rozpoznawalność oraz wpływać na pozytywne emocje i skojarzenia związane z danym produktem. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że filmy reklamowe są często tworzone z myślą o konkretnej grupie docelowej, a ich treść i przekaz dostosowane są do potrzeb i oczekiwań tej grupy.

Oprócz celów biznesowych, filmy reklamowe mogą również pełnić rolę społeczną, edukacyjną lub promocyjną. Na przykład kampanie społeczne często wykorzystują filmy reklamowe jako narzędzie do przekazywania ważnych przesłań społecznych, promowanie zdrowego stylu życia lub walkę z dyskryminacją.

Studio filmowe – Formedia

Profesjonalne filmy reklamowe dla Firm. Ponad 20 lat doświadczenia. Kompleksowa obsługa sklepów internetowych.

Co to jest briefing?

Briefing to ważny element procesu tworzenia filmu reklamowego, w trakcie którego przekażesz do studia filmowego informacje na temat celów, wymagań i oczekiwań związanych z filmem reklamowym. Podczas briefingu, twórcy filmowi spotykają się z Tobą, aby omówić szczegóły dotyczące scenariusza i realizacji. W trakcie tego spotkania, przedstawisz swoje oczekiwania wobec filmu reklamowego, takie jak grupę docelową, cel reklamy, przekaz, a także informacje na temat budżetu i czasu, który będzie przeznaczony na produkcję filmu. Możesz poprosić pracowników studia filmowego o pomoc w przygotowaniu się do takiej rozmowy. Istnieje również możliwość briefingu online lub przy pomocy dokumentu przesłanego pocztą elektroniczną. Forma spotkania lub przekazania informacji nie ma znaczenia, najważniejsze aby kluczowe informacje dotarły do studia filmowego i były brane pod uwagę w trakcie tworzenia treatmentu i scenariusza.

Briefing jest bardzo ważnym etapem procesu tworzenia filmu reklamowego, ponieważ pozwala na zrozumienie Twoich potrzeb i oczekiwań oraz na dopasowanie przekazu do konkretnych celów reklamowych. Dzięki temu, Twoje filmy reklamowe mogą być bardziej skuteczne i przyciągać uwagę grupy docelowej, co przełoży się na większą sprzedaż lub zainteresowanie ofertą.

Ważne elementy briefingu do filmu reklamowego

Poniżej przedstawimy informację, które pomogą Ci przygotować się do rozmowy z Twórcami filmu. Podczas briefingu dla filmu reklamowego istnieją pewne elementy, które są kluczowe i powinny być omówione podczas spotkania. Oto kilka z nich:

  1. Cel filmu reklamowego – Ważnym elementem briefingu jest omówienie celu filmu reklamowego. Celem może być zwiększenie sprzedaży, poprawa postrzegania marki, promowanie nowego produktu lub usługi, itp.
  1. Grupa docelowa – Podczas briefingu istotne jest omówienie grupy docelowej, czyli osób, do których skierowany są filmy reklamowe. Wskazanie grupy docelowej pozwala na dopasowanie przekazu do konkretnych potrzeb i preferencji odbiorców, co przekłada się na większą skuteczność filmu reklamowego. Przy realizacjach z większym budżetem można zaplanować działania związane z badaniem opinii publicznej na wybranej grupie docelowej.
  1. Przekaz filmu reklamowego – Kolejnym ważnym elementem briefingu jest określenie przekazu, czyli tego, co ma być przekazane odbiorcom za pomocą filmu reklamowego. Może to być np. informacja o nowym produkcie, rozwiązanie konkretnego problemu, promocja określonej wartości marki, itp. Reklamy często bazują na emocjach odbiorców, dlatego bardzo ważne jest ustalenie kontekstu filmu reklamowego.
  1. Budżet filmu reklamowego – Briefing to również omówienie budżetu, czyli wszystkich środków finansowych, jakie zostaną przeznaczone na produkcję filmu reklamowego. Określenie budżetu pozwala na dostosowanie zakresu prac oraz wyboru odpowiednich narzędzi i technik, które zostaną wykorzystane podczas produkcji filmu. Podczas planowania budżetu na filmy reklamowe pamiętaj o płatnych formach emisji reklamy w mediach. Przy dużych kampaniach reklamowych budżet ustala się w takiej proporcji, że 80% kosztów stanowi dystrybucja reklamy, a 20% jej produkcja. Jednak w przypadku małych i średnich budżetów proporcje pomiędzy kosztami realizacji, a kosztami dystrybucji mocno się wyrównują. W wyjątkowych przypadkach, film reklamowy o potencjale viralowym daje, przedsiębiorcy premię w postaci darmowej masowej dystrybucji reklamy. Dzieje się tak kiedy użytkownicy mediów społecznościowych zaczynają masowo udostępniać treści reklamowe z uwagi na ich interesujący charakter. Trudno o większy sukces marketingowy. 
  1. Terminy wszystkich etapów produkcji filmu reklamowego – spotkanie to czas na określenie terminów, czyli czasu, jaki zostanie przeznaczony na produkcję filmu reklamowego oraz czasu, w którym kampania reklamowa powinna być przeprowadzona. Określenie terminów pozwala na planowanie pracy oraz dostosowanie harmonogramu do Twoich potrzeb.
  1. Inspiracje i pomysły na filmy reklamowe – Podczas briefingu możesz podzielić się swoimi inspiracjami i pomysłami na film reklamowy. Może to pomóc w zrozumieniu Twoich oczekiwań oraz w lepszym dopasowaniu przekazu. Ważne jest ustalenie stopnia swobody z jakim mogą działać scenarzyści. Im większa swoboda zespołu kreatywnego, tym większa szansa na to aby Twój film reklamowy stał się viralem. Statystycznie, najlepsze efekty osiągają scenariusze, w których zespół kreatywny studia filmowego miał wolną rękę. Jeśli jednak treatment nie spełni Twoich oczekiwań wtedy zawsze możesz poprosić scenarzystów o wersje alternatywną. Warto pamiętać, że film reklamowy ma trafiać do grupy docelowej. Zespół kreatywny przygotowuje treatment właśnie pod tym kątem. Twoja subiektywna ocena może być nietrafiona, szczególnie jeśli argumentem przemawiającym za scenariuszem są badania opinii grupy odbiorców, do których kierowana jest reklama.

Skuteczne filmy reklamowe nie powstaną bez Briefingu, to element, którego nie można pominąć. Poniżej przedstawiamy kilka pytań, na które musisz być przygotowany:

  1. Jakie jest cel kampanii reklamowej?
  2. Jaka jest grupa docelowa?
  3. Jaki ma być przekaz filmu reklamowego?
  4. Jakie wartości marki mają być promowane?
  5. Jakie są główne korzyści dla klientów związane z produktem/usługą?
  6. Jakie są kluczowe zalety produktu/usługi w porównaniu z konkurencją?
  7. Jakie są ograniczenia i wyzwania, z jakimi boryka się firma/klient w związku z produktem/usługą?
  8. Jakie są preferencje odbiorców wobec filmów reklamowych?
  9. Czy istnieją wzorce kreatywne, które warto uwzględnić w filmie reklamowym?
  10. Jakie są dostępne środki i technologie, które można wykorzystać podczas produkcji filmu reklamowego?

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwalają na stworzenie szczegółowego briefingu, który umożliwi lepsze dopasowanie przekazu do konkretnych Twoich potrzeb i oczekiwań klientów oraz zwiększy skuteczność filmu reklamowego.

Logo studio filmowe Formedia

Studio filmowe – Formedia

Profesjonalne filmy reklamowe dla Firm. Ponad 20 lat doświadczenia. Kompleksowa obsługa sklepów internetowych.

Filmy reklamowe – Dobry scenariusz to gwarantowany sukces 

Scenariusz jest najważniejszym elementem przy produkcji filmu reklamowego, ponieważ to na jego podstawie decyduje się, jak będą wyglądać poszczególne sceny, jaka będzie kompozycja kadrów, jakie będą kwestie dialogowe, muzyka, scenografia, a także efekty specjalne. Od scenariusza filmu reklamowego zależy również cena jaką przyjdzie Ci zapłacić za realizację spotu reklamowego.

Scenariusz może być napisany w różny sposób, w zależności od preferencji i potrzeb twórców. Może to być zwykły tekst, zapis w formie scenariusza technicznego, storyboard lub nawet animacja. Najważniejsze, aby scenariusz był klarowny, spójny i zrozumiały dla wszystkich członków zespołu produkcyjnego. Na podstawie dobrego scenariusza powinieneś móc łatwo zwizualizować sobie finalny efekt filmu reklamowego.

Studio filmowe – Formedia

Profesjonalne filmy reklamowe dla Firm. Ponad 20 lat doświadczenia. Kompleksowa obsługa sklepów internetowych.

Filmy reklamowe – Rodzaje scenariuszy

Wśród rodzajów scenariuszy możemy wyróżnić kilka głównych typów, w zależności od ich przeznaczenia i struktury. Oto niektóre z nich:

  1. Scenariusz tekstowy – jest to tradycyjna forma scenariusza, w której opisuje się akcję, dialogi i inne elementy filmu. Jest to najważniejszy dokument przy produkcji filmów fabularnych i reklamowych.
  2. Scenariusz techniczny – jest to szczegółowa wersja scenariusza tekstowego, która opisuje dokładnie każdą klatkę filmu. W takim scenariuszu znajdują się informacje o kadrze, świetle, dźwięku oraz innych elementach technicznych, które będą potrzebne podczas produkcji.
  3. Storyboard – jest to seria rysunków lub szkiców, które przedstawiają kolejne sceny filmu reklamowego. Storyboard pozwala na wizualizację filmu i na precyzyjne określenie, jakie ujęcia będą potrzebne. Jest to niezwykle pomocne narzędzie podczas produkcji i montażu filmu reklamowego.
  4. Scenariusz animacji – jest to forma scenariusza, która opisuje animację lub film z elementami animacji. Opisuje się w nim, jakie elementy będą animowane, jakie będą ruchy postaci, jakie efekty specjalne będą wykorzystane, a także jakie będzie tempo i rytm filmu.
  5. Scenariusz interaktywny – jest to forma scenariusza, która opisuje film lub animację interaktywną, w której użytkownik może wpływać na przebieg akcji. Scenariusz interaktywny musi uwzględniać różne ścieżki narracyjne, w zależności od decyzji podejmowanych przez użytkownika.

Scenariusz może być także podzielony na poszczególne akty lub sekwencje, co pozwala na lepszą organizację pracy i umożliwia lepsze planowanie logistyki. Formę w jakiej powstanie scenariusz najczęściej wybiera studio filmowe, któremu zlecasz zrobienie filmu reklamowego. Zespół dobiera odpowiednią formę scenariusza do potrzeb projektu. Niektóre formy scenariuszy takie jak rysowany ręcznie storyboard lub animatik są bardzo atrakcyjne w swojej formie, ale ze względu na ich cenę stosuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach.

Filmy reklamowe – Jak tworzy się scenariusz?

Tworzenie scenariusza jest procesem kreatywnym i wymaga dużo wiedzy oraz czasu. Oto kilka kroków, które warto wykonać podczas tworzenia scenariusza:

  1. Określenie celu filmu reklamowego – przed rozpoczęciem pisania scenariusza należy określić, jaki ma być cel filmu reklamowego, czyli co chcemy przekazać odbiorcom i w jaki sposób chcemy zainteresować ich reklamowanym produktem lub usługą. Ważne będą więc wszystkie informacje zebrane w briefingu oraz z ankiet. Stworzą one ramy w których musi poruszać się scenarzysta. Dzięki wstępnym założeniom łatwiej jest kontrolować historię opowiadaną w scenariuszu w taki sposób, aby elementy artystyczne nie zdominowały celów biznesowych kampanii.
  2. Wybór formy i stylu filmu reklamowego – należy zdecydować, jaką formę ma przyjąć film reklamowy, czy to będzie animacja 2D/3D, film z udziałem aktorów, czy może motion graphics. W zależności od wybranej formy, scenariusz będzie miał inny charakter.
  3. Opracowanie pomysłu – Pomysł na film reklamowy to zdecydowanie najważniejsza część scenariusza. Opowieść powinna przyciągnąć uwagę odbiorców i przekonać ich do naszego produktu. Kreatywność i oryginalność jest bardzo cenna, jednak twórcy powinni pamiętać, aby pomysły zawarte w scenariuszu były możliwe do realizacji w ramach określonego budżetu. Podczas pracy nad scenariuszem zespół kreatywny musi ściśle współpracować z realizatorami, aby uniknąć niespodzianek na dalszych etapach produkcji filmu reklamowego.
  4. Stworzenie struktury scenariusza filmu reklamowego – scenariusz powinien być tak przygotowany, aby nikt nie miał problemu ze zrozumieniem ogólnego zarysu fabuły, który składa się z wstępu, rozwoju akcji i zakończenia. Wskazany jest podział scenariusza na akty lub sekwencje, aby lepiej zorganizować pracę. W Przypadku filmów reklamowych o charakterze typowo produktowym, scenariusz dzieli się na fragmenty opisujące poszczególne funkcje lub właściwości reklamowanych produktów.
  5. Opracowanie bohaterów i dialogów do filmu reklamowego – W przypadku reklam fabularyzowanych należy stworzyć postacie, a także ich charakterystykę oraz motywacje. Ważne jest, aby dialogi były naturalne, dopasowane do postaci oraz wciągające.
  6. Opis scen i akcji – Scenariusz powinien opisywać poszczególne sceny i akcje, które będą miały miejsce w filmie reklamowym. W opisach muszą być uwzględnione zarówno elementy wizualne, jak i dźwiękowe, które będą potrzebne do przekazania zamierzonej treści.
  7. Dopracowanie szczegółów – po stworzeniu wstępnej wersji scenariusza należy przejrzeć go dokładnie i dopracować wszelkie szczegóły. Warto poprawić dialogi, uzupełnić opisy scen, a także dodać efekty specjalne, jeśli będą potrzebne.

Pisanie scenariusza filmu reklamowego można porównać do tłumaczenia pomysłu opisanego tekstem, na język obrazu który rządzi się zupełnie innymi zasadami.

Studio filmowe – Formedia

Profesjonalne filmy reklamowe dla Firm. Ponad 20 lat doświadczenia. Kompleksowa obsługa sklepów internetowych.

Jak wygląda produkcja filmów reklamowych?

Produkcja filmu reklamowego składa się z kilku etapów, które należy przejść, aby uzyskać gotowy materiał filmowy. Oto ogólne etapy produkcji filmu reklamowego:

  1. Preprodukcja – w tym etapie zbierane są informacje o projekcie, określane są cele, przygotowywany jest scenariusz, dobierane są osoby odpowiedzialne za produkcję filmu (np. reżyser, operator, scenograf). W tym etapie przygotowywana jest także lista potrzebnego sprzętu i planowane są sesje zdjęciowe.
  2. Przygotowanie planu zdjęciowego – w tej fazie ustala się, kiedy i gdzie będą odbywały się sesje zdjęciowe, planuje się harmonogram pracy, dobiera się aktorów i modeli, a także ustala się plan zdjęciowy.
  3. Produkcja – to właściwe nagrywanie materiału filmowego. W tym etapie operator filmowy nagrywa ujęcia, a reżyser kieruje procesem produkcji i pracą z aktorami oraz innymi osobami zaangażowanymi w produkcję filmu.
  4. Postprodukcja – to etap, w którym nagrany materiał jest montowany, dodawane są efekty specjalne, muzyka i dźwięki, korygowane kolory, a także przygotowywane są animacje i grafiki. W tym etapie również dobierany jest odpowiedni materiał z bibliotek stockowych, czyli gotowych materiałów filmowych, które można wykorzystać w produkcji.
  5. Dostarczenie gotowego filmu – po ukończeniu postprodukcji film jest gotowy do dystrybucji. Można go udostępnić na platformach wideo, wykorzystać w kampanii reklamowej lub pokazać na ekranie kinowym.

Produkcja filmu reklamowego wymaga zgrania zespołu ludzi zaangażowanych w projekt, dobrego przygotowania i przemyślanej organizacji pracy. Każdy z etapów produkcji wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego ważne jest, abyś zlecił realizację filmu reklamowego do wyspecjalizowanego studia filmowego, które potrafi skoordynować wszystkie elementy produkcji filmowej.

Studio filmowe – Formedia

Profesjonalne filmy reklamowe dla Firm. Ponad 20 lat doświadczenia. Kompleksowa obsługa sklepów internetowych.

Filmy reklamowe – Role w produkcji

Produkcja filmu reklamowego wymaga zaangażowania wielu specjalistów, którzy pełnią różne role i odpowiadają za różne aspekty produkcji. Większe studia filmowe zatrudniają specjalistów na stałe dzięki czemu mają znaczną przewagę nad konkurencją z uwagi na doskonałe zgranie zespołu, które przyspiesza produkcję filmu reklamowego. Oto niektóre z najważniejszych ról w produkcji filmu reklamowego:

  1. Klient – osoba lub firma, która zleca produkcję filmu reklamowego i określa cele, jakie ma on spełnić.
  2. Studio filmowe – firma zajmująca się tworzeniem filmów reklamowych, zatrudniająca twórców filmowych i specjalistów do spraw marketingu. Studio filmowe często działa też w obszarach kompetencji domów mediowych i jest w stanie zaproponować korzystne warunki finansowe związane z emisją w mediach.
  3. Scenarzysta – osoba, która po naradzie z zespołem kreatywnym, stworzy scenariusz Twojego filmu reklamowego.
  4. Reżyser – osoba odpowiedzialna za nadzorowanie procesu produkcji filmu reklamowego, kierowanie aktorami i zespołem produkcyjnym oraz przede wszystkim realizację wizji twórczej projektu.
  5. Operator filmowy – osoba odpowiedzialna za ustawienie kamery i nagrywanie ujęć zgodnie z instrukcjami reżysera.
  6. Scenograf – osoba odpowiedzialna za zaprojektowanie scenografii i rekwizytów wykorzystywanych w produkcji filmu.
  7. Kierownik produkcji – osoba odpowiedzialna za organizację i nadzór nad całym procesem produkcji filmu reklamowego, w tym nadzór nad harmonogramem pracy, koordynację działań zespołu produkcyjnego i zarządzanie budżetem. To prawdopodobnie pierwsza osoba z którą będziesz miał kontakt w studio filmowym.
  8. Aktorzy i modele – osoby, które występują w filmie reklamowym.
  9. Specjaliści od efektów specjalnych – osoby odpowiedzialne za dodanie efektów specjalnych do filmu, takich jak animacje czy komputerowe generowanie obrazów.
  10. Specjaliści od dźwięku – osoby odpowiedzialne za nagrywanie dźwięku i montaż dźwięku w filmie reklamowym.
  11. Specjaliści od oświetlenia filmowego – Oświetleniowiec to kluczowa postać na planie filmowym. Dzięki jego pracy kamera może zarejestrować piękny wielowymiarowy obraz filmowy.
  12. Montażysta – osoba odpowiedzialna za montaż materiału filmowego, dodanie efektów specjalnych i dźwiękowych.

W każdej produkcji filmowej może być zaangażowanych wiele osób pełniących różne role, w zależności od skali projektu i jego wymagań. Wymieniliśmy tylko kluczowych specjalistów, którzy stanowią niezbędne minimum przy produkcji filmowej. Wszystkie role są równie ważne i niezbędne dla stworzenia dobrego filmu reklamowego. Jak widać, tworzenie filmów reklamowych to praca zespołowa, jednak przy projektach mocno ograniczonych budżetem, liczba osób zatrudnionych przy produkcji jest często mocno zredukowana.

Zapamiętaj !!! – Mały budżet nie przekreśla szansy na stworzenie skutecznej reklamy. W takim wypadku niezbędny jest bardzo dobry scenariusz, doświadczony zespół i kreatywność kierownika produkcji.

Studio filmowe – Formedia

Profesjonalne filmy reklamowe dla Firm. Ponad 20 lat doświadczenia. Kompleksowa obsługa sklepów internetowych.

Filmy reklamowe – wpływ montażu na skuteczność reklamy

Montaż to proces łączenia i aranżowania poszczególnych ujęć filmowych w logiczną i spójną całość, czyli w gotowy film reklamowy. Jest to kluczowy etap produkcji filmowej, który pozwala na dopracowanie fabuły, tempa narracji oraz uwydatnienie kluczowych przekazów i emocji, jakie ma przekazać twoja reklama. Podczas montażu, materiał filmowy jest sortowany i układany w sposób, który odpowiada scenariuszowi i koncepcji filmu. Następnie ujęcia są łączone w odpowiedniej kolejności, dopasowywany jest dźwięk, dodawane są efekty wizualne oraz inne elementy postprodukcji, takie jak koloryzacja czy korekcja obrazu. Montaż filmu reklamowego jest bardzo istotnym etapem, który pozwala na wzmocnienie przekazu reklamowego i uzyskanie maksymalnego efektu w odbiorcach. To właśnie dzięki montażowi, filmy reklamowe zyskują swój ostateczny charakter i styl, a przekaz marketingowy jest prezentowany w sposób przemyślany i atrakcyjny dla widza.

Filmy reklamowe – Postprodukcja

Postprodukcja to proces obróbki i edycji filmu reklamowego po zakończeniu procesu nagrywania. W tej fazie produkcji następuje łączenie materiału nagranego podczas dni zdjęciowych, czyli materiału wideo, dźwięku i grafiki, a także dodawanie efektów specjalnych, korekcji kolorów i dźwięku. Proces postprodukcji zaczyna się od zmontowania materiału filmowego, co oznacza, że materiał wideo, dźwięk i grafika są składane w całość. Następnie edytor filmowy usuwa zbędne fragmenty i łączy pozostałe w logiczną i spójną całość. Na tym etapie dodaje się również wszelkie potrzebne efekty specjalne i grafiki, takie jak animacje, napisy czy plansze z Twoim logo.

Kolejnym etapem postprodukcji jest korekta kolorów, która ma na celu dostosowanie barw i kontrastów materiału do oczekiwań i wymagań klienta oraz dostosowanie ich do celu reklamowego. W ramach postprodukcji przeprowadza się również korektę dźwięku, która ma na celu ujednolicenie i poprawienie jakości dźwięku, usuwanie szumów i dodawanie efektów dźwiękowych. W końcowej fazie procesu postprodukcji filmu reklamowego przeprowadza się renderowanie, czyli przetwarzanie materiału filmowego w taki sposób, aby można było go wyświetlić na ekranie. Gotowy film jest zapisywany w odpowiednim formacie i rozdzielczości, aby mógł zostać wykorzystany do celów reklamowych, takich jak emisja w telewizji, publikacja w Internecie lub wyświetlanie w kinach. Poszczególne stacje telewizyjne oraz media cyfrowe mają specyficzne wymagania, dlatego w przypadku filmów reklamowych, które mają być prezentowane w różnych mediach przygotowuje się kilka wersji materiału filmowego.

Studio filmowe – Formedia

Profesjonalne filmy reklamowe dla Firm. Ponad 20 lat doświadczenia. Kompleksowa obsługa sklepów internetowych.

Czego unikać podczas produkcji filmów reklamowych?

Podczas produkcji filmu reklamowego należy unikać wielu błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność spotu reklamowego. Poniżej znajdziesz kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  1. Brak konsekwencji stylistycznej – należy upewnić się, że wszystkie elementy w filmie są spójne i zgodne z wytycznymi z briefingu.
  2. Zbyt długa fabuła – filmy reklamowe powinny być krótkie i zwięzłe, aby przyciągnąć uwagę widzów.
  3. Brak odpowiedniej ilości światła – należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, aby obraz był dobrze widoczny i wyraźny.
  4. Problemy z dźwiękiem – nagrywanie dobrego dźwięku jest kluczowe dla filmu reklamowego, więc należy zadbać o odpowiedni sprzęt i umiejętności ekipy filmowej w tym zakresie.
  5. Brak planu – produkcja filmu reklamowego wymaga precyzyjnego planowania i organizacji. Bez tego może dojść do opóźnień, ciągłego powiększania budżetu, a nawet do niemożności ukończenia projektu.
  6. Niezgodność filmu reklamowego z przepisami prawa – należy upewnić się, że wszystkie aspekty produkcji są zgodne z przepisami prawa, w tym prawa autorskie i przepisy dotyczące bezpieczeństwa.
  7. Brak testów – przed rozpoczęciem produkcji warto przeprowadzić wizję lokalną i zdjęcia próbne w lokalizacjach zawartych w scenariuszu, aby upewnić się, że w trakcie produkcji wszystko odbędzie się zgodnie z planem.
  8. Słaba komunikacja zespołu produkcyjnego – komunikacja między członkami zespołu filmowego jest kluczowa dla sukcesu produkcji filmu reklamowego. Kierownik produkcji powinien zadbać, aby wszyscy mieli jasne wytyczne i byli na bieżąco z postępami produkcji.

Jakie trendy obowiązują w dziedzinie filmów reklamowych?

Filmy reklamowe są najpopularniejszą formą reklamy usług i produktów. Przewiduje się, że wartość rynku reklam wideo w Polsce będzie stale rosnąć. Wśród tysięcy spotów reklamowych, które zalewają Internet, można zauważyć pewne trendy, które kształtują rynek reklam filmowych w Polsce. Niektóre z najważniejszych trendów to:

  1. Video marketing: coraz więcej firm wykorzystuje wideo jako sposób na promocję swoich produktów i usług. Wideo jest coraz częściej wykorzystywane na stronach internetowych, w mediach społecznościowych i kampaniach reklamowych.
  2. Storytelling: coraz więcej firm wykorzystuje historie, aby zwrócić uwagę klientów. Historie mogą być opowiedziane w formie animacji, filmu animowanego lub krótkiego filmu fabularnego.
  3. Personalizacja: personalizacja jest coraz bardziej popularna w reklamach wideo. Firmy starają się tworzyć treści, które będą odpowiadały potrzebom i preferencjom klientów.
  4. Minimalizm: prostota i minimalizm są coraz bardziej popularne w dzisiejszych reklamach wideo. Firmy starają się przekazać swoje przesłanie w sposób prosty i zwięzły.
  5. Animacja: animacja staje się coraz bardziej popularna w reklamach wideo. Firmy wykorzystują animację do tworzenia unikalnych i kreatywnych reklam.

Rynek reklam wideo jest bardzo dynamiczny. Trendy są ciągle w fazie rozwoju i zmieniają się wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się preferencjami klientów.

Studio filmowe – Formedia

Profesjonalne filmy reklamowe dla Firm. Ponad 20 lat doświadczenia. Kompleksowa obsługa sklepów internetowych.

Filmy reklamowe – Skuteczność

Skuteczność filmów reklamowych może być mierzona na różne sposoby, w zależności od celów, jakie Chcesz osiągnąć reklamując swoje produkty lub usługi. Poniżej przedstawiam kilka wskaźników, które pozwalają ocenić efektywność filmów reklamowych:

  1. Rozpoznawalność marki – filmy reklamowe przyczyniają się do zwiększenia rozpoznawalności marki, jeśli zostały dobrze zaprojektowane i celowo zainwestowano w ich promocję.
  2. Zwiększenie sprzedaży – filmy reklamowe zwiększają sprzedaż produktów lub usług, szczególnie jeśli są ukierunkowane na konkretną grupę docelową.
  3. Konwersja – filmy reklamowe przekonają widza do podjęcia określonej akcji, takiej jak kliknięcie przycisku „kup teraz” lub zapisanie się na newsletter.
  4. Współczynnik zaangażowania – ten wskaźnik mierzy, jak wiele osób angażuje się w filmy reklamowe, np. poprzez komentarze, udostępnianie lub lajkowanie.
  5. Współczynnik porzucenia – ten wskaźnik mierzy, jak wiele osób opuszcza stronę internetową lub kanał społecznościowy bez kliknięcia w filmy reklamowe.

Filmy reklamowe – Podsumowanie poradnika dla przedsiębiorcy

Skuteczność filmów reklamowych zależy od wielu czynników, takich jak jakość produkcji, trafność przekazu, celowość targetowania, a także budżet i sposób dystrybucji. Odpowiednie wskaźniki pozwalają na mierzenie efektywności filmów reklamowych i dostosowywanie strategii marketingowych w celu osiągnięcia lepszych wyników. Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu ułatwi przedsiębiorcom podejmowanie trafnych decyzji i przyczyni się do stworzenia wielu skutecznych filmów reklamowych, które zaowocują sukcesami biznesowymi.

Studio filmowe – Formedia

Profesjonalne filmy reklamowe dla Firm. Ponad 20 lat doświadczenia. Kompleksowa obsługa sklepów internetowych.